Víte, kdy se začaly vyrábět první přenosné počítače?

Jak vypadali předchůdci dnešních notebooků? S myšlenkou osobního přenosného počítače se inženýři začali zabývat v 7O. letech minulého století.  Jedno z prvních zařízení, které v této dekádě uvedla na trh společnost IBM, neslo modelové označení 5100. Jenže to bylo tak drahé, že jej nebylo možné nazývat osobním počítačem. Proti tomu byla i jeho váha, která přesahovala 20 kilogramů. Jeho cena v přepočtu na dnešní dobu by se dala vyčíslit na bezmála čtvrt milionu korun.

Zdroj: http://www.mrmartinweb.com/computer.html#osborne

Zdroj: http://www.mrmartinweb.com/computer.html#osborne

 

Milník počítačové historie.

 

Rok 1981 je považován za historický milník ve sféře osobních přenosných počítačů, za kterým stojí Adam Osborne. Ten 3. dubna 1981 představil počítač s názvem Osborne 1, kdy on sám se podílel na vývoji ve spolupráci s Lee Felsensteinem.  Počítač byl o více než polovinu lehčí a levnější než jeho předchůdci. Svým zpracováním nezapře inspiraci v modelu ,,Dynabook‘‘ od vývojářské firmy Xerox PARC z Palo Alto, což je samosprávné město v oblasti San Francisca, kde měla rovněž působení také firma Adama Osborna, která také Osborne 1 vyráběla.

 

Stroj byl založen na klasické architektuře Z80 – CP / M s procesorem Zilog Z80 4MHz a s 64 KB RAM pamětí. Dodáván byl s komplexní softwarovou sadou, která obsahovala textový procesor, databázi a tabulku. Veškeré programy byly uloženy na jednostranných disketách, protože většina počítačů této doby neměla jednotku pevného disku.

 

Největším problémem, kromě jeho hmotnosti a náchylnosti k přehřátí, byl jeho malý 5‘‘  CRT displej. Teoreticky se zařízení dalo připojit k jinému – většímu monitoru, ale to by de facto zrušilo jeho přenositelnost. Integrovaný displej uměl vykreslit 52 znaků ve 24 řádcích.

 

Přes tyto nevýhody zaznamenal Osborne 1 dobrý komerční úspěch. Celkem se ho stačilo prodat do příchodu novějších technologií 11 000 kusů během dvou let. Zde je třeba podotknout, že zařízení stálo polovinu toho, co jeho předchůdci. Mohli si ho tak dovolit podnikatelé, malé a střední firmy a školy. Vážil 12 kilogramů, což na poměry tehdejší doby byl malý technologický zázrak a důkaz, že minimalizace počítačových zařízení bude tématem budoucnosti.

 

Technicky vzato se o první notebook nejednalo, protože neměl zabudovanou baterii, a tak byl závislý na kabelovém napájení. Až později se objevily externí baterie, díky kterým byl schopný samostatného hodinového provozu. Svým vzezřením spíše také připomínal šicí stroj nebo kufr s nářadím.

 

photos: Rik Myslewski / The Register

Zdroj: photos: Rik Myslewski / The Register

 

Jak jsme na tom dnes?

 

Osborne by si asi jen stěží dokázal představit, jakého technologického pokroku dosáhnou počítače 40 let poté. V dnešní době jsou notebooky dostupné někdy i za pětinovou cenu. A většina z nich má téměř třikrát větší displej a výdrž vlastní baterie i několik desítek hodin.

 

Pokročilejší modely lákají například na dotykové či konvertibilní obrazovky, díky kterým dokáží nahradit tablet. Na pultech obchodů lze najít i notebooky přesahující částku 100 000 Kč. Taková zařízení najdou využití pro virtuální realitu a jiné výpočetně náročné činnosti.

 

 

 

 

 

Publikováno: 11.04.2021, 22:00 Komentáře(88)
WhatsApp a změna podmínek pro ochranu osobních údajů

18.01.2021, 15:13

WhatsApp a změna podmínek pro ochranu osobních údajů

Změna se týká především uživatelů mimo EU. Aktuální verze podmínek pro Evropu jednoduše neobsahuje možnost sdílení informací pro možnost cílení reklamy Facebookem, jelikož to ani nejde skrze legislativu v EU.

PAhC

PAhC

PAhC

PAhC

PAhC

PAhC

PAhC

PAhC

PAhC

PAhC

PAhC

PAhC

PAhC

PAhC

PAhC

PAhC

PAhC

PAhC

PAhC

PAhC

PAhC

PAhC

PAhC

PAhC

PAhC

PAhC

PAhC

PAhC

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Pkdh

Napište komentář


Načítám, prosím vydržte...

Používáním našeho webu souhlasíte s používáním cookies ve vašem prohlížeči. Více informací

Souhlasím